До ювілеїв письменників

До 115 років від дня народження Валер'яна Підмогильного





2 лютого виповнюється 115 років від народження своєрідного і талановитого майстра слова Валер’яна Підмогильного.
Валер’ян Підмогильний – один із найяскравіших прозаїків 1920-х рр., один із найпотужніших українських модерністів ХХ ст., представник неореалістичної течії. Його твори засвідчують спроможність української літератури бути самодостатнім мистецьким явищем у світовому контексті.
У 1930 рр. письменника репресували, а його твори вилучили з літературного процесу аж до 1988 р., коли вперше було опубліковано «Повість без назви…», а услід – перевидано роман «Місто» й кілька оповідань. Лише відтоді твори В. Підмогильного критика почала розглядати як повноцінне явище українського літературного процесу ХХ ст. Нині він є одним із найпопулярніших українських класиків, його творчість вивчають у середніх і вищих навчальних закладах, нею постійно цікавляться сучасні дослідники [1].
Серед свого покоління Підмогильний вирізнявся особливою нещадністю й тверезістю бачення. Менше за всіх інших він упадав у лірику. Він був одним, може єдиним справді великим українським прозаїком, не в тому сенсі, що не писав віршів, а тому сенсі, що його проза була справді прозою.

Юрій Шерех


**************************************



До 125 років від дня народження Павла Тичини

                                                                        Я єсть народ, якого

                                                                                        Правди сила

Ніким звойована ще не була


Павло Тичина



Павло Тичина й до сьогодні залишається досить загадковим поетичним феноменом в українській літературі. 

Суперечливих фактів з його біографії вистачить не на одну книгу. Тичина-геній, Тичина-музика, Тичина-зрадник, Тичина-блазень… Тичина, якого знають всі. Тичина, якого так ніхто і не пізнав…

Більше довідатися про Павла Тичину можна за посиланнями 
"Хто ж ти єси, Тичино?"

У музеї-квартирі Павлі Тичини




Живий голос Тичини




**************************************

До 145-річчя від дня народження Агатангела Кримського 

    
15 січня 2016 року виповнюється 145 років від дня народження Агатангела Кримського (1871-1942) – українського історика, сходознавця, письменника та перекладача, одного із засновників Української Академії Наук. 
А. Кримський – кримський татарин, вчений - сходознавець, поет-лірик, творець «екзотичних поезій», белетрист-прозаїк, автор понад 500  наукових статей щодо сходознавства у словнику Бракгауза і Єфрона. Він автор « Української граматики»,  « Література кримських татар», нарисів з історії української мови та багато інших, знав більше 60 мов. Один з організаторів Академії Наук України та став її першим неодмінним  секретарем. На початку 1930-х академік А. Кримський був звільнений з усіх посад  і відправлений у фактичне заслання до  Звенигородки  до 1938 року. 19 липня 1941 року видатного науковця  « як українського контрреволюціонера» заарештували і вивезли до Кустаная, де 25 січня 1942 року в тюремному лазареті обірвалось життя людини, яка відкрила Європі Схід, історію та культуру Криму.

Немає коментарів:

Дописати коментар